İletişim Bilgileri

PLASMETAL ENDUSTRIYEL MALZEMELER San.ve Tic. LTD STI

Güvenilir Şirket
 • Yetkili Kişi: ERDAL GUREL
 • Telefon numarası: +90 (532) 251-37-93, CALL for 7 daysWHATSAPP
 • +90 (533) 529-16-64, WhatsApp-
 • +90 (532) 493-49-14, Whatsapp-
 • +90 (212) 513-00-30, CALL in WEEK (10-18)
 • MSN: plasmetal@yahoo.com ONCELIKLI MAIL ADRESI
 • Skype: erdalgurel@hotmail.com ONCELIKLI SKYPE
 • Adres: Cemil Bilsel Cd. 20 /203 Sahinhan-Eminonu /ISTANBUL-TR, İstanbul, 34134, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler
3D SPACER Mesh TEKNIK KUMASLAR, resim 1
 • 3D SPACER Mesh TEKNIK KUMASLAR, resim 2
 • 3D SPACER Mesh TEKNIK KUMASLAR, resim 3
 • 3D SPACER Mesh TEKNIK KUMASLAR, resim 4
 • 3D SPACER Mesh TEKNIK KUMASLAR, resim 5
 • 3D SPACER Mesh TEKNIK KUMASLAR, resim 6
 • 3D SPACER Mesh TEKNIK KUMASLAR, resim 7
 • 3D SPACER Mesh TEKNIK KUMASLAR, resim 8
 • 3D SPACER Mesh TEKNIK KUMASLAR, resim 9
 • 3D SPACER Mesh TEKNIK KUMASLAR, resim 10

3D SPACER Mesh TEKNIK KUMASLAR

3 BOyutlu,Nefesalır ,Orme kumaslar AYAKKABI-KASK-KOLTUK-DIVAN vb uygulamalar icin Hava Gecirgen Yastıklamalı 3D Orgulu Polyester/ Cam DOUBLE SPACER FILE KUMAŞ--
sipariş alınır, 15 gün
10 €/m³
(minimum sipariş: 1000 m³ )
Satın Al
Çalışma Saatleri
İletişim Bilgileri
 • Yetkili Kişi: ERDAL GUREL
 • Telefon numarası: +90 (532) 251-37-93, CALL for 7 daysWHATSAPP
 • +90 (533) 529-16-64, WhatsApp-
 • +90 (532) 493-49-14, Whatsapp-
 • +90 (212) 513-00-30, CALL in WEEK (10-18)
 • MSN: plasmetal@yahoo.com ONCELIKLI MAIL ADRESI
 • Skype: erdalgurel@hotmail.com ONCELIKLI SKYPE
 • Adres: Cemil Bilsel Cd. 20 /203 Sahinhan-Eminonu /ISTANBUL-TR, İstanbul, 34134, Türkiye
Ürün ile ilgili detaylı bilgi

KULLANIM veya STOK FAZLASI,

TERMAL-3DSPACER-YANMAZ-NANOFABRIK-AKILLI ,
ÖZEL TEKNİK KUMASLAR ve KECELER

ALINIR-SATILIR

WHOLESALE and TRADING,
THERMAL-3DSPACER-FIREPROOF-
NANOFABRİCS-SMARTFABRICS,

SPECIALTY TECHNICAL FABRICS and NONWOVENS

plasmetal@yahoo.com
0533-5291664
http.//plasmetal.ticiz.com


3 Boyutlu Kumaş Nedir?

Geleneksel kumaşlar, tekstilde örme ve dokuma gibi "yüzey oluşturma" yöntemleri ile üretilir. Bu yöntemler ile elde edilen "kumaş" bir "tekstil yüzeyi"dir, eni ve boyu vardır, yani iki boyutludur.

3D kumaşlar ise çift plakalı yuvarlak örme veya çift plakalı çözgülü örme yöntemleri ile üretilir. Çift plakalı çözgü örme yöntemi ile üretilen 3 boyutlu kumaşlar teknik olarak daha değerlidir ve daha güçlü fonksiyonel özelliklere sahiptir. Bu yöntem ile, her bir plakada bağımsız bir kumaşın üretilmesi ve bu iki kumaş katmanının aynı anda bağlantı iplikleri ile birbirine bağlanması ile 3. boyut olan yükseklik boyutuna sahip tekstil yapıları üretilir. Geleneksel yöntemlerde en ve boydan oluşan bir yüzey elde edilirken, bu yöntemde bir "hacim" elde edilmektedir.

3 boyutlu kumaşlar, başka hiçbir tekstil malzemesinin sahip olmadığı eşsiz fonksiyonel özelliklere sahiptir.

Basınç azaltma özelliği: 3D kumaş, noktasal basıncı geniş bir alana dağıtır. Güçlü bir basınç azaltma özelliği vardır.
Yüksek hava geçirgenliği: 3D kumaş, başka hiçbir tekstil kumaşının sahip olmadığı kadar ileri derecede hava geçirgenliğine sahiptir.
Yüksek nem ve sıvı geçirgenliği: 3D kumaş, başka hiçbir tekstil kumaşının sahip olmadığı kadar ileri derecede hava geçirgenliğine sahiptir.
Darbe emme özelliği: 3D kumaş, yay etkisi sayesinde çarpma, vurma gibi darbelerde enerjiyi dağıtarak absorbe eder ve darbenin zarar verici etkisinden korur.

3 Boyutlu Kumaşlar Nerelerde Kullanılır?

Otomobil Koltukları

Üst sınıf otomobillerin koltuklarının üretiminde, koltuğun içine, döşemelik kumaşların altına 3D kumaş katmanı yerleştirilir. Uzun yolculuklarda yolcular uzun süre koltukta sabit oturmak durumunda kalır. 3D kumaş, koltuğun içinde etkin bir hava dolaşımı sağlayarak termal konfor sağlar, terlemeyi azaltır. Basınç dağıtma özelliği sayesinde rahat oturmayı sağlayarak uzun süre sabit oturmadan kaynaklanan ağrıları önler.

Darbeden Koruma

Motorsiklet kasklarının içinde olası bir çarpma esnasında darbe absorbe edici özelliği sayesinde koruma sağlamak için 3D kumaşlar kullanılır. Bu uygulamada ayrıca hava dolaşımının sağlanmasını ve terlemenin azaltılmasını sağlar. Benzer bir uygulama da yaşlı insanlar için yapılan bandajlarda kullanımdır. Yaşlı insanların düşmesi durumunda kemiklerinin incinmesi risklidir, çünkü iyileşmesi zor olabilir. Dizler ve kollar gibi bölgeler için darbenin etkisini sönümleyici olarak kullanılır.

Tıbbi Uygulamalar: Decubitus Ulcers Önleme

Yatak yarası veya bası yarası olarak da anılan decubitus ulcers hastalığı, yatakta dönemeyen ve uzun süre aynı pozisyonda yatmak zorunda kalan kişilerde görülür. Hasta, yatakta dönemediğinden vücudunun belirli bölgeleri uzun süre yüksek basınca maruz kalır ve bu bölgelerdeki dokular oksijenden mahrum kalır. Bu dokular çürümeye başlar ve yatak yaraları oluşur. Hastalığın önlenmesi için basıncın dağıtılması ve hava dolaşımı sayesinde oksijen transferinin sağlanması gerekir. Bu nedenle 3D kumaşlar tıbbi uygulamalarda basınç ülserinin önlenmesi için üretilen yataklar ve yatak pedlerinde kullanılmaktadır. Decubitus riski, tekerli sandalyede oturan engelli kişiler için de geçerlidir. 3D kumaş, engelli sandalyelerinin oturma bölgelerinde de benzer etkiyi yaparak bası yarasını önlemeye yardımcı olur.

Spor Kıyafetler ve Ayakkabılar

3D spacer kumaşlar, spor kıyafetlerin ve spor ayakkabıların üretiminde termel konfor (ısıl rahatlık) ve esneklik elde etmek için kullanılır. Spacer kumaşın örme yapısından kaynaklanan esnekliği hareket özgürlüğü sağlar.
Hava ve nem geçirgenliğindeki üstün performansı ise termal konfor sağlar. Ayaklarda terlemenin azaltılmasına, bakteri ve mantar oluşumunun engellenmesine yardımcı olur, böylece hijyen temin edilir. Spor kıyafetlerde de aynı şekilde terlemenin azaltılmasını, vücudun neminin dışarı atılmasını sağlar. Spor esnasında vücudun ısıl dengesinin korunmasına yardımcı olarak sportif perfomansa olumlu etki yapar.

Yataklar ve Uyku Ürünleri

3 boyutlu kumaşların yataklarda ve uyku ürünlerine uygulanması en önemli kullanım alanlarından biridir. Uyku, insan sağlığını, fiziksel ve zihinsel performansı, iş ve okul başarısını etkileyen önemli bir süreçtir. İnsan ömrünün yaklaşık üçte birinin uykuda geçtiği göz önünde bulundurulduğunda yatağımız, yastıklarımız ve diğer uyku ürünlerimizin genel sağlığımızı doğrudan ve önemli ölçüde etkilediği gerçektir. Doğru uyku ürünlerini kullanmak uyku kalitesini ve dolayısı ile yaşam kalitesini artırır. Doğru bir yatak, aşağıdaki fonksiyonları yerine getirmelidir:

 1. İnsan vücudunun şekline uyum sağlayarak basıncı vücudun belirli bölgelerinde yoğunlaştırıp kan dolaşımını olumsuz etkilemek ve yanlış omurga duruşuna sebep olarak ortopedik sağlığa olumsuz etki etmek yerine, basıncı vücudun geneline dağıratarak azaltıp sağlıklı kan dolaşımını sağlamak ve doğru omurga duruşuna imkan verip ortopedik sağlığı korumak.

 2. Termal konfor (ısıl rahatlık) sunarak vücudun fazla nem ve ısısının uyku sırasında dışarı atılmasını sağlamak, vücudun ısıl dengesini korumak ve böylece kesintisizi ve kaliteli bir uykuya imkan vermek.

 3. Hijyenik olmak, insan sağlığına zarar verecek türden kimyasal malzemeler, yapıştırıcılar, atıktan üretilmiş hammaddeler içermemek. Yeterli hava dolaşımına imkan vererek yatağın içindeki sıcaklığın ve nemin yükselmesine izin vermemek, böylece bakteri, mite (akar) ve benzeri mikroorganizmaların üremesine imkan vermemek, alerjiye sebep olmamak, uyku ortamının hijyenini korumak.


3D Kumaş, eşsiz özellikleri sayesinde yukarıda anlatılan üç fonksiyonun yerine getirilmesini sağlayan özel bir teknik tekstil ürünüdür.

Sıvı Geçirgenliği

Basınç Azaltma

Hava Geçirgenliği

3D Kumaş,

 1. Basınç azaltma özelliği sayesine sağlıklı kan dolaşımına imkan verir, vücudun ve omurganın ideal şeklini almasına yardımcı olur, ortopedik sağlığı korur.

 2. İleri derecede hava ve nem geçirgenliği özellikleri sayesinde yatakta etkin bir hava dolaşımı sağlar, vücudun ısıl dengesini korur, kesintisiz ve kaliteli bir uykuya imkan verir.

 3. Sıradan bir yatağın içinde ortalama 2 milyon mite ve milyonlarca bakteri yaşamaktadır. 3D kumaş, yatağın iç sıcaklığı ve nem oranının vücut ısısı ve neminden dolayı aşırı yükselmesini önler, bakterilerin ve mite'ların yaşaması, üremesi ve çoğalması için uygun ortamın oluşmasına engel olur.


Sun Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, moda ve giysi endüstrisine yoğunlaşan grubun bir süre önce bünyesindeki Ar-Ge merkeziyle kumaşların konfor özelliklerini artırmak üzere projeler yürüttüğünü söyledi. Ünlütürk, bu kapsamda termal, yanmayan, kolay ütüleme özelliklerine sahip kumaşlar ürettiklerini belirtti.
Ünlütürk, kumaşlara konfor özellikleri katmanın yanı sıra farklı alanlarda da yoğunlaşma kararı aldıklarını bildirdi. Yüksek katma değere sahip otomotiv tekstillerine yöneldiklerini kaydeden Ünlütürk, geçmiş yıllarda ortak projeler gerçekleştirdikleri Hollandalı otomotiv yan sanayi kuruluşundan gelen öneri üzerine proje başlattıklarını ifade etti.
Otomotiv sektöründe kullanım alana çok yeni olan "üç boyutlu kumaş" üretimini içeren proje kapsamında Türk-Hollanda ortaklı bir şirket oluşturduklarına işaret eden Ünlütürk, şöyle konuştu:
"Üç boyutlu kumaşlar otomotiv koltuklarında kullanılıyor. Dünyada henüz emekleme aşamasında olan bir teknoloji. Avrupa’da tek üretici vardı. Hollandalı partnerimizden ’üç boyutlu kumaş üretebilir misiniz?’ teklifi geldi. Konuyu inceledik ve kendimizi test etme anlamında önemli bir proje olduğunu gördük. Bir ekip oluşturarak işe başladık. Kısa sürede ürünleri geliştirdik. Ar-Ge sürecinin son aşamasındayız. Ürünün testlerini tamamladıktan sonra BMW ve Mercedes fabrikalarına göndereceğiz. Hedefimiz ilk etapta otomotiv sektörüne yönelik üretim yapmak. Avrupa’nın ikinci üç boyutlu kumaş üreticisi olduk, otomotivin ardından medikal alanda da planlarımız var. Hasta yatakları üretimi de sözkonusu olabilir."
-Üç boyutlu kumaşlar, süngerin yerini alacak-
Sabri Ünlütürk, üç boyutlu kumaşların otomobil koltuklarında süngerin yerini aldığını söyledi. Henüz lüks araçlarda kullanımı olan bu kumaşların gelecek yıllarda tüm araçlarda yaygınlaşmasının beklendiğini anlatan Ünlütürk, kumaş sayesinde sünger kullanımının, ve koltukların kapladığı hacmin önemli ölçüde azalacağını belirtti.
Kumaşın ayrıca koltuk ısıtma, soğutma ve havalandırmasını da kolaylaştıracağını kaydeden Ünlütürk, üç boyutlu kumaşların gelecekte çok geniş bir kullanım alanının sözkonusu olacağına işaret etti.
Ünlütürk, ürettikleri kumaşın Türkiye’nin ilk 3 boyutlu kumaşı olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye tekstil sektöründe fasonculuktan tasarımcılık aşamasına ulaştı. Artık İtalyan üreticilerin rolünü aldı. Teknik tekstillere ise henüz çok yabancıyız. Giyimin dışında inşaattan otomotive, uçak üretiminden yol kaplamasına kadar çok geniş bir alana hitap eden katma değeri çok yüksek bir alan. Türkiye bu ürünleri milyarlarca dolar verip ithal ediyor. Bizim bu alana yatırım yapmamız çok önemli. Bu alan dünyada bir iki firmanın tekelinde. Biz de grup olarak bu alanda büyüyerek tekstil sektörü içinde yerimizi sağlamlaştırmak istiyoruz."
Yataklarda Kullanılan 3D Kumaş Teknolojisi
Çözgülü örme 3D tekstil kumaşları ileri derecede hava geçirgenliğine sahiptir. Ayakkabılarda kullanımı çok popülerdir, çünkü terlemeyi önler. 3D kumaşlar ile üretilen bir yatak da aynı şekilde terlemeyi önler.
Çözgülü örme 3D spacer kumaşlar yataklar için eşsiz faydalar sağlar: yatağın içindeki nemi dışarı atar, vücuda uygulanan basıncı azaltır.
Siz hiç yay yerine kullanılan bir kumaş gördünüz mü? 3D kumaşlar yatakta vücudunuza uygulanan basıncı azaltır, uyku sağlığı ve rahatlığı sağlar
Ayakkabılarda 3D kumaş terlemeyi önler ve cildin oksijen almasını sağlar.3D spacer kumaşlar ayakkabılarda kullanılmaktadır, çünkü açık gözenekli yapıları sayesinde terlemeyi önlerler. Yatak imalatında kullanıldıklarında da aynı etkiyi gösterir ve termeleyi önlerle

Sipariş bilgileri
 • Fiyat: 10 €/m³
 • Minimum Sipariş: 1000 m³
Ticiz.com'un rehber kategorisi: İstanbul'daki Yeni malzemeler
Oluşturma tarihi: 12.03.2014 17:49
Düzenleme tarihi: 05.10.2018 11:09