İletişim Bilgileri

PLASMETAL ENDUSTRIYEL MALZEMELER San.ve Tic. LTD STI

Güvenilir Şirket
 • Yetkili Kişi: ERDAL GUREL
 • Telefon numarası: +90 (532) 251-37-93, CALL for 7 daysWHATSAPP
 • +90 (533) 529-16-64, WhatsApp-
 • +90 (532) 493-49-14, Whatsapp-
 • +90 (212) 513-00-30, CALL in WEEK (10-18)
 • MSN: plasmetal@yahoo.com ONCELIKLI MAIL ADRESI
 • Skype: erdalgurel@hotmail.com ONCELIKLI SKYPE
 • Adres: Cemil Bilsel Cd. 20 /203 Sahinhan-Eminonu /ISTANBUL-TR, İstanbul, 34134, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler
NANOTEKNOLOJIK, AKILLI KUMASLAR, resim 1
 • NANOTEKNOLOJIK, AKILLI KUMASLAR, resim 2
 • NANOTEKNOLOJIK, AKILLI KUMASLAR, resim 3
 • NANOTEKNOLOJIK, AKILLI KUMASLAR, resim 4
 • NANOTEKNOLOJIK, AKILLI KUMASLAR, resim 5

NANOTEKNOLOJIK, AKILLI KUMASLAR

Antibakteriyel,Anyimikrobiyal,Burusmaz, Terletmez,Islanmaz,KOkulu,Elektronik,Akıllı KUMASLAR
sipariş alınır, 15 gün
10 €/m³
(minimum sipariş: 100 m³ )
Satın Al
Çalışma Saatleri
İletişim Bilgileri
 • Yetkili Kişi: ERDAL GUREL
 • Telefon numarası: +90 (532) 251-37-93, CALL for 7 daysWHATSAPP
 • +90 (533) 529-16-64, WhatsApp-
 • +90 (532) 493-49-14, Whatsapp-
 • +90 (212) 513-00-30, CALL in WEEK (10-18)
 • MSN: plasmetal@yahoo.com ONCELIKLI MAIL ADRESI
 • Skype: erdalgurel@hotmail.com ONCELIKLI SKYPE
 • Adres: Cemil Bilsel Cd. 20 /203 Sahinhan-Eminonu /ISTANBUL-TR, İstanbul, 34134, Türkiye
Ürün ile ilgili detaylı bilgi

NANOTEKSTİL VE "AKILLI KUMAŞLAR"

Tekstil endüstrisi, nanoteknoloji devrimiyle birlikte yeni bir döneme girmektedir. Nano malzemeler kullanılarak, daha önce hayal bile edemediğimiz, çok çeşitli fonksiyonlara sahip kumaşlar elde edilmektedir. Üzerine, bir bardak meyve suyu dökülen pantolonumuzun, suyu itme özelliği, kirlenmesine engel olmaktadır.

Yakın bir gelecekte, giydiğimiz tişört üzerindeki nano sensörler, kalp atışlarımızı, vücut ısımızı ve kan şekerimizi düzenli olarak kontrol edecektir. İstenmeyen bir durum olduğunda da, bizleri, ya da kablosuz bir hatla doktorumuzu haberdar edebilecektir.
Şu ana kadar tekstilde nanoteknoloji sayesinde yapılan değişiklikler:

ıslanmayan ve yağı tutmayan kumaş
güzel koku salan kumaş
anti-bakteriyel kumaş
antistatik özellikli kumaş
boya tutmayan kumaş
mantara karşı dayanıklı kumaş
ısı geçirmeyen kumaş
kötü havaya ve elektrostatik boşalmaya karşı dayanıklı kumaş
kokuyu emen kumaş
nemi emen kumaş
kurşuna dayanıklı kumaş
enerji depolayabilen aletler içeren kumaş
TEKSTİLDE NANOTEKNOLOJİ

Nanoteknoloji, yeni bir teknoloji devrimi olarak algılanmaktadır. Bu teknolojinin, 2025 yılına kadar gelişme sürecini tamamlayıp, hayatın her alanına gireceği tahmin edilmektedir. Tekstilde kullanılan malzemelere, nanometre boyutlarında farklı özellikler kazandırılması, çok önemli gelişmelere yol açacaktır.
Kendiliğinden aydınlatma özelliğine sahip kumaşlar. Mavi ışık yayan masa.
Örnek olarak çorap ipliğinin, gümüş nano parçacıkları ile katkılandırılması, çorap içerisinde bakteri ve mikrop barınmasını engelleyeceğinden, kokması önlenmiş olacaktır. Suyu sevmeyen (iten) kumaşlardan üretilmiş tekstil ürünlerinde, kirlenme engellenmiş; dolayısıyla yıkama ve tekrar ütüleme ihtiyacı en aza indirilmiş olacaktır. Böylece su kullanımı azalacak, hatta belirli bir süre sonra, çamaşır makinelerine bile ihtiyaç kalmayacaktır.

Esnek ve yıkanabilen nano sensörlerin ve aygıtların, kumaş içerisine aktarılmasıyla, kullandığımız elbiselerimiz, yeni boyutlar kazanacaktır. Elbise artık görecek, duyacak, hissedecek, komut verecek ve enerji üretecek hale gelecektir. Burada vurgulanması gereken önemli bir nokta şudur: Nano aygıtların boyutları, o kadar küçük olacak ki, elbiseyi giyene herhangi bir zorluk vermeyecektir.
Akıllı üniforma askerin yaralandığını ve sağlık durumunu merkeze bildiriyor.
Son zamanlarda yapılan çalışmalarla, akıllı elbise üretiminde, ümit verici sonuçlar elde edilmiştir. Kimyasal ve biyolojik ajanları tespit edebilecek bu akıllı elbise, aynı zamanda da, kalbi duran bir şahsa, masaj yaparak hayata geri döndürebilecektir.
Bu teknolojinin savaş alanlarında da faydaları saymakla bitmez. Yaralanan askere ait bütün bilgileri, kablosuz hatla merkeze bildirebilecektir. Aynı zamanda, kısa süre içerisinde, gerekli müdahalenin yapılmasına olanak sağlayacaktır. Üniforma, gerektiğinde çok sert bir zırha dönüşebileceği gibi, askerin gereksinim duyacağı enerjiyi de Güneş'ten sağlayabilecektir. Bu araştırmalar, bugün nanoteknoloji sayesinde uygulamaya dönüşmektedir.
GÖREN VE HİSSEDEN KUMAŞLAR
Eğer çocuğun elbisesi, kablosuz hatla, havanın soğuduğunu ve çocuğun üşümeye başladığını, evimizdeki ekrana yansıtarak, bizi haberdar edebilseydi; sokaktaki çocuğumuz hakkında endişeye kapılmazdık. Lazer silahıyla hedeflenmiş bir askere, üniformasının, gelmekte olan merminin yönünü haber vermesi mümkün olabilecektir.
Artık bu fiberler(lifler) ve ipliklerin üretimi hayal olmaktan çıkmıştır. Kısa süre önce geliştirilen yeni bir yöntemle, kilometrelerce uzunlukta ve kumaş gibi dokunabilen ısı ve ışık sensörleri üretilmeye başlanmıştır. Yeni bir nano üretim teknolojisi olarak görülen bu yöntem, makroskopik boyutlardaki aygıtın, termal çekme yöntemiyle daha küçük boyutlara indirilmesi prensibine dayanmaktadır. Kısa bir süre önce, ısıyı hisseden fiberler, akıllı askeri üniformaların tasarımında, kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknolojinin, tekstil endüstrisinde, yeni ufuklar açabilecek potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir.
ANTİMİKROBİYAL MALZEMELER
Tekstil ürünleri, üzerinde mikroorganizmaların, üreyebilecekleri ve uzun süre yaşamlarını sürdürebilecekleri ürünlerdir. Bunun yanında, mikroorganizmalar, tekstil ürünlerinde, biyoparçalanma, renk değişimi, lekelenme gibi pek çok soruna da yol açmaktadırlar. Tekstil malzemelerine katılmak üzere, birçok anti-bakteriyel ajanlar geliştirilmiştir. Ancak bunların birçoğu, yıkama sırasında bu özelliklerini yitirdikleri, çevreye ve insan sağlığına zararları ve tekstilin bazı özelliklerini zayıflatmaları nedeniyle kullanılmamaktadırlar.
İnorganik maddeler, sıcağa ve diğer etkenlere karşı çok daha kararlı ve insan vücuduyla daha az etkileştiğinden dolayı tercih edilmektedirler. Bu amaçla kullanılabilecek geçiş metallerinin büyük bölümü zehirli olduğundan, gümüş iyonu (Ag+) ve titanyum dioksit (TİO2), önemli antimikrobiyaller olarak öne çıkmaktadırlar. Gümüş iyonunun tıbbi olarak 650 den fazla hastalığa yol açan organizmaları öldürdüğü ve bilinen organik antibakteriyallere göre en zararsız antibakteriyal ajan olduğu, deriye karşı zararsız ve kaşıntı yaratmadığı bilinmektedir.
AKILLI GİYSİLER
Tekstil ve hazır giyim ürünlerine, su geçirmezlik, leke tutmazlık, buruşmazlık, antimikrobiyallik, değişebilirlik, UV-ışınlarından koruyuculuk, yanmazlık veya güç tutuşurluk ve daha iyi boyanabilirlik gibi özellikler kazandıran nano­teknoloji tabanlı ürünler, geliştirilmiş ve kullanımları yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunların dışında geliştirilen ısı, ışık, basınç ve kimyasal etkilerle renk değiştiren ürünler, dekoratif amaçlı kullanılabilmektedir. Nabız, sıcaklık, tansiyon gibi vücut fonksiyonlarındaki değişimleri belirleyip, kullanıcıyı uyarmaya yönelik uygulamaları söz konusu olabilmektedir. Elektronik tekstil alanında da yoğun çalışmalar yürütülmektedir.
Yakın bir gelecekte, kendi kendini temizleyebilen ve asla kırışmayan giysiler kullanıma sunulacaktır. Bunun yanında tekstil ürünleri, bilgisayar, yol bilgisayarı, müzik çalar, cep telefonu ve internet bağlantı elemanı gibi fonksiyonlara da sahip olabilecektir. Bugün vücut fonksiyonlarımızı kontrol edebilen; gerektiğinde ilaç veren, mikroorganizmalardan ve zehirli gazlardan koruyan, güzel koku veren, yaraları tedavi etmeye yarayan tekstil ürünleri şimdiden piyasaya sürülmektedir
Erciyes Üniversitesinden Doç.Dr. Levent Önal, elektromanyetik dalgalara karşı koruyan,3 boyutlu, antistatik, antibakteriyel ve terletmeyen kumaş geliştirdi.
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Önal, gümüş lif içeriği sayesinde elektromanyetik dalgalara karşı koruyan, 3 boyutlu, antistatik, antibakteriyel ve terletmeyen örme kumaş geliştirdi. Doç. Dr. Önal, yaptığı açıklamada, bir şirketle birlikte yürüttükleri projenin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca desteklendiğini belirtti. Geliştirdikleri kumaştan üretilen giysilerin insanlara rahatsızlık vermediğini, termal konfor sağladığını ifade eden Önal, şöyle konuştu: “Proje kapsamında öncelikle 3 boyutlu yeni bir sandviç örme kumaş yapısı geliştirdik. Metal iplikleri de bu yapıya hapsettik. Bunu da hem Erciyes Üniversitesinde hem MarmaraÜniversitesinde hem de TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi
nde test ettik. Bulduğumuz sonuçlar çerçevesinde, elektromanyetik dalgaları absorbe edecek bir kumaş tasarladık. Kumaş yapılarımız yüzde 5 oranında gümüş lif içeriyor. Yani geliştirdiğimiz kumaşın antistatik, antibakteriyel, termal konfor sağlayan, su buharı geçirgenliği gayet uygun seviyelerde olan, insanı terletmeyen, fonksiyonel liflerden yapılmış 3 boyutlu örme bir yapısı var. Bu örme yapısının koruma faktörü 20 desibel civarında. Örme kumaşlardaki elektromanyetik koruma faktörü itibarıyla literatürdeki en üst seviyeyi yakaladık.” Önal, dokuma kumaşlarla elektromanyetik kalkanlama sağlamanın örme kumaşlara oranla çok daha kolay olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: “Çünkü dokuma kumaşlarda atkı ve çözgüler neredeyse düz bir biçimde bağlantı oluşturarak daha az geçirgenlikle tekstil yüzeyine dönüşebiliyor. İplikler eksenel yönlerde sürekli ve düz olarak konumlandıklarından, iplik yapısındaki metal lifler, eksenel yönlerde kesintisiz ve düz olarak akıyor. Örme kumaşlarda ise iplikler, ilmekli halde Sler çizerek gidiyor. Örgü yapı dokuma kumaşa göre çok daha gözenekli ve gevşek olduğundan iplik yapısındaki metal lifler daha zor kafes yapı oluşturuyor. Bunun için giyerken rahat edersiniz. Hamile giysilerinin de esnek olması ve ağır olmaması gerekiyor. Bu nedenle uygun gramajda örme kumaş yapısı geliştirdik. Metal lifleri yapının içerisine hapsettik ve gümüş içeriğini yüzde 5te tuttuk ki ticari olarak üretilebilir olsun. Bir giysinin ekonomik olabilmesi için gümüş içeriğinin yüzde 5`in üzerine çıkmaması lazım. Zaten gümüş pahalı bir lif. Bir giyside yüzde 10-20 gümüş kullanırsanız süper bir kalkanlama etkinliği elde edersiniz ama ekonomik olmaz.” Ürettikleri kumaştan hamile giysisi tasarladıklarını belirten Önal, bu kumaştan yaptıkları iş dolayısıyla yoğun radyasyona maruz kalan kişiler için giysi üretilebileceğini kaydetti.

Ürün/Hizmet Spesifikasyonları
Sipariş bilgileri
 • Fiyat: 10 €/m³
 • Minimum Sipariş: 100 m³
Ticiz.com'un rehber kategorisi: İstanbul'daki Yeni malzemeler
Oluşturma tarihi: 12.03.2014 16:11
Düzenleme tarihi: 05.10.2018 11:09