İletişim Bilgileri

PLASMETAL ENDUSTRIYEL MALZEMELER San.ve Tic. LTD STI

Güvenilir Şirket
 • Yetkili Kişi: ERDAL GUREL
 • Telefon numarası: +90 (532) 251-37-93, CALL for 7 daysWHATSAPP
 • +90 (533) 529-16-64, WhatsApp-
 • +90 (532) 493-49-14, Whatsapp-
 • +90 (212) 513-00-30, CALL in WEEK (10-18)
 • MSN: plasmetal@yahoo.com ONCELIKLI MAIL ADRESI
 • Skype: erdalgurel@hotmail.com ONCELIKLI SKYPE
 • Adres: Cemil Bilsel Cd. 20 /203 Sahinhan-Eminonu /ISTANBUL-TR, İstanbul, 34134, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler
YANMAZ VE ALEVALMAZ TEKNIK KUMAŞLAR, resim 1
 • YANMAZ VE ALEVALMAZ TEKNIK KUMAŞLAR, resim 2
 • YANMAZ VE ALEVALMAZ TEKNIK KUMAŞLAR, resim 3
 • YANMAZ VE ALEVALMAZ TEKNIK KUMAŞLAR, resim 4
 • YANMAZ VE ALEVALMAZ TEKNIK KUMAŞLAR, resim 5
 • YANMAZ VE ALEVALMAZ TEKNIK KUMAŞLAR, resim 6
 • YANMAZ VE ALEVALMAZ TEKNIK KUMAŞLAR, resim 7
 • YANMAZ VE ALEVALMAZ TEKNIK KUMAŞLAR, resim 8
 • YANMAZ VE ALEVALMAZ TEKNIK KUMAŞLAR, resim 9

YANMAZ VE ALEVALMAZ TEKNIK KUMAŞLAR

Yanmaz Kumaşlar Yanmaz kumaşlar güç tutuşur elyaftan mamül iplikler ve alevalmaz apre yoluyla olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.
sipariş alınır, 7 gün
10 €/m²
(minimum sipariş: 30 m² )
Satın Al
Çalışma Saatleri
İletişim Bilgileri
 • Yetkili Kişi: ERDAL GUREL
 • Telefon numarası: +90 (532) 251-37-93, CALL for 7 daysWHATSAPP
 • +90 (533) 529-16-64, WhatsApp-
 • +90 (532) 493-49-14, Whatsapp-
 • +90 (212) 513-00-30, CALL in WEEK (10-18)
 • MSN: plasmetal@yahoo.com ONCELIKLI MAIL ADRESI
 • Skype: erdalgurel@hotmail.com ONCELIKLI SKYPE
 • Adres: Cemil Bilsel Cd. 20 /203 Sahinhan-Eminonu /ISTANBUL-TR, İstanbul, 34134, Türkiye
Ürün ile ilgili detaylı bilgi

Yanmaz Kumaş

Yanmaz Kumaş
Tekstil artık hayatımızda birçok alanda kullanılmaktadır. Yangınlarda kumaşlar yangının daha da büyümesine sebep olmaktadır. Günümüzde artan yangın riskleri sebebiyle teknik tekstil ile üretilen yanmaz veya güç tutuşur kumaşların kullanımı giderek artmaktadır.

Kumaş Nasıl Yanar
Yanmayan ve alev almayan kumaşlar dışındaki kumaşların yanması oksijen , ısı ve uygun yakıt bileşenleri etkisiyle oluşan ekzotermik bir kimyasal reaksiyondur. Liflerin yapısı bozulur ve yanabilen bazı gazlar açığa çıkar ve yanar. Isı son buluncaya kadar oksijen ve yakıt kullanılır. Sonuç olarak birbirini tetikleyen tepkimeler meydana gelir ve ısı daha da artar.

Yanmaz Kumaş Özellikleri
Kumaşın alev alması kullanılan lifin türü, gramajı, kumaş dokusunun sıklığı, kumaş yüzeyinin tüylü olup olmaması ve uygulanan apre'ye bağlıdır. Cam lifi ve asbest lifi dışında tüm lifler bunlara aramid lifler ve yanmaz apre uygulanmış liflerde dahil yanıcıdır. Bu sebeple yanmaz kumaş ve güç tutuşur kumaş birbirinden farklıdır. Güç tutuşur kumaşlar yanmayı mümkün olduğu kadar geçiktirmektedir. Yanmayı geçiktirme bazı apreler ile kumaşın yanıcı gazları çıkarmasını engellenir. Kumaş sadece kömürleşir. Alevlenmeyi geçiktirici katkı maddeleri veya Aramid lifleri ile yanma geçiktirilir. Bu sebeple teknik tekstilde yangın için kullanılan kumaşları Yanmaz Kumaşlar ve Geç Tutuşur Kumaşlar olarak iki gruba ayırabiliriz. Isıya dayanıklı kumaşlar iki gruptan oluşur diyebiliriz.
Güç Tutuşur Kumaşlar
Güş tutuşurluk kelimesi İngilizce'de "Flame Retardancy" denmektedir. Anlamı ise alev geçiktiricidir. Güç tutuşur tekstiller alev veya yüksek sıcaklıklarda bile tutuşmayan, tutuşsa bile kendi kendine sönebilen tekstil türüdür.
Bir kumaşın güç tutuşur yapabilmek için farklı yöntemler vardır.
Güç tutuşan liflerin kullanılması
Liflerin kimyasal modifikasyon ile yapılarının değiştirilmesi
Sentetik polimere lif çekilmesi sırasında güç tutuşma sağlayıcı kimyasal eklenmesi
Kumaşın güç tutuşmasını sağlayan kimyasallar kullanılması

Yanması Gecikmiş Kumaşlar
Teknik Özellikleri:
%93 Meta-Aramid, %5 Para-Aramid, %2 Antistatik elyaf karışımından üretilmiş kumaşlar, alev almaz yani erimez, fakat 370°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda ayrışmaya başlar. Kimyasallara karşı çok dayanıklıdır ve kolayca çözülmez. Kesilme, yırtılma gibi mekanik risklere karşı çok dirençlidir ve yüksek aşınma dayanımına sahiptir. Ayni zamanda su geçirmez ve nefes alabilirliği yüksektir.
Cam Elyaf Kumaşlar ve İzolasyon Malzemeleri
Cam elyaf malzemeler konusundaki tecrübemiz sayesinde çalışma şartlarına en uygun malzemeleri tedarik etme ve geliştirme imkanına sahibiz. 500 °C’den 1200 °C’ye kadar olan uygulamalara işlemsiz kumaşlarımızla çözümler sunabilmekteyiz. Diğer çözümler için yüzey işlemli kumaşlar bölümümüze bakabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz size özel uygulamala problemleriniz için konusunda uzman satış ekibimiz her zaman yanınızda.

Farklı noktalarda ve farklı sıcaklıklarda kullanılanılabilen cam elyaf bazlı izolasyon malzemeleri ve kumaşları bir çok şekilde sınıflandırılabildiği gibi temel olarak yüzey işlemli ve yüzey işlemsiz olarak iki ana gruba ayrılabilir.

Yüzey işlemsiz kumaşlar: Klevers firmasının üretimi olan cam elyaf kumaslar çok yönlü kullanıma sahip olup –168 ile +1200 derece arasındaki sıcaklıklarda kullanılabilmektedirler. Bu kumaslar yüzey işlemsiz olabilecekleri gibi uygulama yerlerindeki sıcaklık, basınc, kimyasallar,asitler, asınma vb. faktörlere bağlı olarak çesitli yüzey islemlerine tabi tutulmuş da olabilirler. Yüzey işlemsiz kumaşlarımız farklı dokuma tiplerinde ve ağırlıklarda üretilmektedir. Bu kumaşlara mukavemetini yükseltmek amacı ile paslanmaz çelik tel takviye yapılabilmektedir.

Yüzey işlemeli kumaşlar: Yüzey işlemli cam elyaf kumaşlar , işlemsiz kumaşların yüzeylerine yapılan uygulamalara göre isimlendirilirler. Bu uygulamar kaplama, laminasyon ve daldırma yöntemi ile yapılmaktadır. Kaplamalar ve yüzey işlemler kumaşın bir yüzeyine yapılabildiği gibi her iki yüzeyine de yapılabilmektedir.

İzolasyon Malzemeleri Görseli
Kaplamalar:
SC – Kumaşların bir ya da her iki tarafının yüksek sıcaklığa dayanıklı silikon ile kaplaması işlemidir.
PAPC – Kumaşların bir ya da her iki tarafının yüksek sıcaklığa dayanıklı alüminyum tozu emdirilmiş poliüretan ile kaplaması işlemidir.
PTFE – Kumaşların bir ya da her iki tarafının yüksek sıcaklığa dayanıklı PTFE (politetrafloroetilen) ile kaplaması işlemidir.
VM : Aşınma ve kesilmeye dayanımı arttırmak, aleve karşı dayanımı arttırmak ve sıvı metal sıçramalarına dayanımı arttırmak amacıyla vermiculite kaplama.
Laminasyonlar:
AC FLT : Alüminyum folyonun bir hotmelt film ile cam elyaf kumaşa lamine edilmesi.
AC MT : Alüminyum folyonun sıcaklığa dayanıklı bir yapıştırıcı yardımıyla cam elyaf kumaşa lamine edilmesi.
APC FLT: İki yüzü aluminize olan polyester filmin hotmelt film yardımıyla cam elyaf kumaşa lamine edilmesi
APC MT: İki yüzü aluminize olan polyester filmin sıcaklığa dayanıklı bir yapıştırıcı yardımıyla cam elyaf kumaşa lamine edilmesi.
APC HT : İki yüzü aluminize olan polyester filmin yüksek sıcaklığa dayanıklı bir yapıştırıcı yardımıyla cam elyaf kumaşa lamine edilmesi.
PTFE LAM : PTFE filmin cam elyaf kumaşın bir ya da iki yüzüne lamine edilmesi.
+Cam Elyaf Kumaşlar ve İzolasyon Malzemeleri
İzolasyon Malzemeleri
Dokuma İplikleri
Dikiş İplikleri
Şerit, Fitil, Makaron
+Makine Ekipman İzolasyonu
Tekstil Kompansatör
PROTEK® Yangın Battaniyesi
PROTEK® Duman Perdesi
PROTEK® Kaynak Örtüsü
Yanmaz Kumaşlar
Yanmaz kumaşlar güç tutuşur elyaftan mamül iplikler ve alevalmaz apre yoluyla olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Bu iplikler kanecaron tabiatında güç tutuşma özelliği olan özel bir modakrilik elyaf cinsidir. Güç tutuşurluk özelliğine sahip moleküler üretim esnasında elyafa geçer ve elyafın moleküler yapısında olmasından dolayı elyaf bu özelliğini yıkanma ya da yıpranma yoluyla asla kaybetmez. Bu kumaşlardan perde, masa örtüsü, kıyafet gibi birçok tekstil ürünü yapılabilir. Bu kumaşların üstün özellikleri vardır. Lekelenmez, buruşmaz, çekip uzamaz ve yanmazlar. Yıkanmaları çok kolaydır.

Yanmaz İplik Çeşitleri

Meta Aramid Elyaftan Mamül İplikler
Para Aramid Elyaftan Mamül İplikler
Anti-statik Elyaf Karışımlı İplikler
Alev almaz Viskon Elyaftan Mamül İplikler
Alev almaz Modakrilik Elyaftan İplikler
Elyaf Karışımından Mamül İplikler
Yanmaz Kumaş Çeşitleri

Cam Elyaf Kumaşlar
Silikon Kaplı Cam Elyaf Kumaş
Poliüretan Kaplu Cam Elyaf Kumaş
Alümünize Kaplı Cam Elyaf Kumaş
Cam Elyaf Çelik Telli Kumaş
Kevlar Kumaşlar
Silikat Kumaşlar

Seramik Kumaşlar

Yanmaz kumaş çeşitlerini ve detaylarını daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Bu yanmaz kumaş çeşitlerini detaylandırmak gerekirse birçok sektörel dalda kullanıldığını görebiliriz. Teknolojinin gelişmesi ile ve ısı güvenliğinin artması bu konuda çalışmalar yapılmasını ve sıkı bir koruma ve içgüdüsel anlamda bu konuları detaylandırmak gerekir. Bizler birçok konuda iş güvenliğine duyarlılığımızı çok gösteremeyiz. Bu durum birçok iş kazasına ve dikkatsizlik sonucu vücud yaralanmalarına kalıcı ve kısmı maruz kalmaktayız. (more…)

Alümünize Kaplı Cam Elyaf Kumaş kullanım ve değerlendirme açısından ısı yalıtım sektöründe kullanılan yanmaz kumaş çeşitlerindendir. Yüksek güvenliğin öncelikli olarak düşünüldüğü ısı yalıtım uygulamalarında Alümünize Kaplı Cam Elyaf Kumaş birçok saha ve demir çelik sektöründe değerlendirilebilir. Güvenlik ve insan sağlığı açısından diğer yazılarımızda önemle belirttiğimiz gibi güvenli bir yanmaz kumaş sınıfındadır. İleri teknolojide geliştirilebilir ısı yalıtım kanalında kullanılan bu yanmaz kumaş bilinmesi gerekir ki bir ozon ve çevre dostudur.

Karbon Elyaf Kumaş günümüzde kullanılan yanmaz kumaş sınıfındadır ve ısıya dayanıklılık için gerekli malzemelerden biridir. Diğer yazılarımızda olduğu gibi demir çelik ve ısı yalıtım sektöründe Karbon Elyaf Kumaş tercih edilmektedir. Dünyada en çok kullanılan karbon liflerinden üretilmektedir. Dayanıklılığı yüksek mukavemettedir. Karbon Elyaf Kumaş kullanılan bölümü ve yeri itibariyle tercih sebebi yanlızca ısıya duyarlılığı değil, aynı zamanda güven duyulan bir ürün olmasıdır.

Poliüretan Kaplı Cam Elyaf Kumaş endüstriyel kullanım alanları ve ısı yalıtımının yaygın olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Yanmaz kumaş ürünleri içinde en sık kullanılan kumaş türüdür. Kumaş sanayi ve demir çelik sanayinde kullanılan bu ürün insan sağlığına zarar vermez aynı zamanda çevre ve ozon dostudur. Bilinmesi gerekir ki bu sınıf ürünler güvenlik açısından en üst düzeyde olmasına rağmen can güvenliği muhakkak alınmalıdır. Kurallara muhakkak uyulmalı, prosedürleri bilmek gerekir. Poliüretan Kaplı Cam Elyaf Kumaş içeriğindeki maddeler ile güvenliği en üst seviyede tutar.

Cam Elyaf Çelik Telli Kumaş günümüzde ısı yalıtımı ve yangına dayanıklı yanmaz kumaş kullanım alanlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Kullanılan yerler içinde demir çelik sektörü ve itfaiye yangın grupları vardır. Isıs mukavemeti en üst seviyede olan yanmaz kumaş gurubundadır. Tel takviyesi olduğu için dayanıklılığı en üst seviyededir. Yangına dayanıklılığı ile mükemmel özellikleri vardır. Isıya mukavemeti, korozyon direnci, kolay temizlenmesi, iyi havalandırması ve yüksek dayanımıyla özel olarak dokunmuştur.

Silikon Kaplı Cam Elyaf Kumaş sanayi ve demir çelik alanında kullanılan birçok yanmaz kumaş çeşidinden biridir. Kullanım itibariyle yüksek ısıya dayanıklılık anlamda tam mukavemet sağlar. İş güvenliğinin üst düzey tutulduğu demir çelik sektöründe yanmaz kumaşlar can veren ürünlerdir. Yüksek ısı durumnda koku veya zehirli gaz üretmeyen Silikon Kaplı Cam Elyaf Kumaş bu özelliği ile dikkat çekmektedir. Bilim adamlarının yüzyıllardır çalıştığı ve yerkürenin mağma tabakasının yüksek ısıda sıvı oluşumunu inceleyen ekip yangın elbisesinin üretim malzeme farkını ve güvenliğini farketmişlerdir.

seramik kumaşlar günümüzde yüksek ısıya en çok dayanan kumaş çeşitlerinden biridir. Özellikle Demir çelik sektöründe yoğun kullanılmaktadır. Seramik Elyaf kumaşlar dayanıklılık derecesi en yüksek tekstil ürünleri olduğu için genellikle izolasyon yastıklarında iç katman olarak değerlendirilmektedir. Seramik elyaf kumaş tahmini 1.5 mm 5 mm cam elyaf takviyelidir, paslanmaz çelik takviyeli ve genişliği: 1000 mm-1500 mm civarındadır. Seramik kumaşlar Hafiftir, düşük ısı iletkenliği vardır ve düşük termal kapasitesine sahiptir.

Silikat kumaşlar günümüzde demir çelik sanayinde yoğunlukla kullanılmaktadır. Metal sıçramalarına karşı dayanıklıdır. Silikat kumaş yıpranma ve aşınmalara dayanıklıdır, kolay şekil alır, yüksek ısıya uılaştığında zehirli ve zararlı koku üretmez. Silikat kumaş dukuma şekillleri saten, kuş ayağı, düz dokuma şeklindedir. Silikat kumaş’ın ağırlığı 600-1250 gr/m2 civarındadır.

DuPont tarafından 1965 senesinde icat edilmiş ve sertifakalanmıştır. Dokunabilir, kumaş haline getirilebilir, kesilebilir ve dikilebilir. Kevlar günümüzde zırh, sağlam halat yapımı, yanmayan koruyucu giysi yapımında kullanılmaktadır. Kevlar kumaşlar, çok hafif karbon kökenli çok sağlam liflerden oluşan bir malzemedir.Kevlar çok yüksek çekme gerilimine dayanabilen liflerden oluşan ipliksi bir yapıdır. Özellikle çelik yelek, miğfer, paraşüt ipi, yol bisikleti lastiklerinde, fiber veya data kabloları için ek sağlamlık sağlayan halat, veya gemileri bağlamak için kullanılan hafif halatlar ve kompozit yapılar ile oluşturulan levha, boru veya özel taşıtların gövde veya kanat yapılarının yapımında kullanılmaktadır. (more…)

Sipariş bilgileri
 • Fiyat: 10 €/m²
 • Minimum Sipariş: 30 m²
Ticiz.com'un rehber kategorisi: İstanbul'daki Diğer güvenlik ve koruma hizmetleri ve ürünleri
Oluşturma tarihi: 11.02.2014 15:20
Düzenleme tarihi: 05.10.2018 11:17